تبلیغات متنی
چاپ پرچم
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
Hookah Shisha Tobacco
مربی سگ
خرید از چین
لوازم یدکی ال ۹۰
گاوصندوق
Barabas Ropa de hombre
مبلمان اداری کلاسیک
گاوصندوق
مبلمان اداری کلاسیک
لوازم تاتو
فروشگاه مکمل های غذایی
مبلمان اداری کلاسیک
میز اداری مدرن
سیسیکم
گاوصندوق خانگی
میز مدیریتی سلطنتی
نردبان خانگی
تور ترکیه
صندلی نیلپر
تورآنتالیا
خرید ملک در ترکیه
صندلی اداری گلدسیت
قیمت لوله استیل
میز اداری مدرن
تجهیز صنعت
کوچینگ سازمانی چیست؟

کوچینگ سازمانی چیست؟

چهارشنبه 3 دی 1399
21:04
علی اعتمادی فر

مقدمه‌ای بر کوچینگ سازمانی

تغییر در همه سیستم‌های زنده ثابت و ذاتی است و امروزه نیز تغییر بسیار سریع‌تر و عمیق‌تر و پیچیده‌تر اتفاق می‌افتد. این می‌تواند به یک چالش برای سازمان‌ها تبدیل شود و نیاز به توسعه توانایی مدیریت تغییر جهت رسیدن به اهداف را بیشتر کند. تغییر انسانی در قلب کوچینگ نهفته است و کوچ‌های می‌توانند حمایت‌های خوبی از سازمان‌ها در مدیریت تغییر ایجاد کنند.

در نظریه‌های سازمان و مديريت و نيز در عمل، انسان هرروز نقش محوری‌تری نسبت به گذشته می‌گیرد و سازمان‌ها در رقابت، ناگزير از اتخاذ رويكردهاي نوین‌تری به مبحث نيروي انساني هستند.

کوچینگ ازجمله این رویکردهاست و در حال حاضر مديران سازمان‌های پیشرو به نقش‌هایی فراتر از رهبری می‌اندیشند و در تلاش‌اند نقش یک «کوچ» را بازی کنند و از این راه سبب افزاش بهره‌وری، انگیزه و ارتقای خلاقیت و کاهش ترک اختیاری کار را موجب شوند.

 

برای اولین بار «کن بلانچارد »، واژه کوچینگ و مدیر به‌عنوان کوچ را به کار برد. آشنایی او با دان شولا مربی صاحب‌نام فوتبال و چگونگی کار او، بلانچارد را به این نتیجه رساند که در دنیای پرتلاطم امروز، برای بقای سازمان‌ها و به حداکثر رساندن بازده انسان‌ها، بهترین راه مدیریت، کوچینگ است.

 

 

هدف کوچینگ سازمانی چیست؟

هدف کوچینگ سازمانی پرورش مثبت و سیستمیک تغییر در سازمان است. کوچینگ سازمانی اغلب برای کمک به سازمان‌ها برای دستیابی به اهداف استراتژیک، افزایش توانایی رهبری و ایجاد فرهنگ تغییر استفاده می‌شود. درحالی‌که این رشته با کوچینگ اجرای و یا رهبری همپوشانی‌های دارد اما آن‌ها بیشتر به‌صورت فردی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

کوچینگ سازمانی برای پاسخ به نیاز سازمان‌هایی شکل گرفت که خواهان چهارچوبی برای رشد و توسعه بودند. امروز کوچینگ فقط برای افزایش عملکرد و بهتر شدن اشخاص نیست بلکه در مورد ساختن تیم‌هایی همسو با استراتژی واضح و پذیرفتن مسئولیت در ارائه این استراتژی نیز هست.

 

اگر هدف کوچینگ اجرایی و یا کسب‌وکار، کار با افراد حرفه‌ای است و هدف کوچینگ تیمی مربوط به رهبر و تیمش می‌شود، هدف کوچینگ سازمانی سطح بعدی و مربوط به یک گروه بزرگ‌تر تشکیل‌شده از تیم‌هاست. به همین ترتیب اگر هدف کوچینگ فری و یا کوچینگ زندگی مسائل شخصی و خصوصی افراد است و کوچینگ خانواده مربوط به مسائل جمعی خانواده است، کوچینگ سازمانی می‌تواند مسائل مربوط به یک خانواده بزرگ‌تر در نقش سازمان را موردتوجه قرار دهد.

 

سازمان‌ها وقتی تغییر می‌کنند که افراد درون آن‌ها تغییر کند. سازمان‌های موفق محیطی را ایجاد می‌کنند که در آن کارکنان فرصتی برای موفقیت خود در راستای اهداف سازمانی دارند و مسئولیت‌پذیر هستند.

 

کوچینگ کسب‌وکار بر این اساس است که افراد را کوچ کنیم تا بتواند نقش خود را در سازمان بهتر ایفا کنند اما کوچینگ سازمانی رویکردی جامع‌تر دارد و سازمان را مثل یک فرد می‌بیند و چهارچوبی برای رشد سازمان در نظر می‌گیرد. به‌عنوان یک نتیجه از اجرای فرایند کوچینگ در سازمان، افراد سازمان در جهت نتایج بلندمدت و پایدارسازمانی کوچ می‌شوند.

 

کوچینگ سازمانی به یک سیستم بزرگ متشکل از زیرسیستم‌های ساختاریافته که هرکدام از افراد زیادی تشکیل‌شده‌اند مربوط می‌شود. برای مؤثر بودن، یک رویداد کوچینگ سازمانی موفق درنهایت بر روی ایجاد و اجرای برنامه‌های دقیق عمل با اهداف قابل‌اندازه‌گیری و پیگیری اقدامات برای اطمینان از موفقیت تمرکز دارد. هدف کوچینگ سازمانی این است که همه افراد کلیدی سازمان و همه تیمهای مربوطه را در بربگیرد و یک سیستم یکپارچه ایجاد کند. برای کوچ‌های سازمانی کل سازمان به‌عنوان یک مشتری در نظر گرفته می‌شود.

 

کوچینگ سازمانی متشکل از طیف وسیعی از روش‌ها و رویکردهاست و بدون اینکه در یک‌رشته خاص مثلاً مدیریتی قفل شود راه‌حل مناسبی را برای دستیابی سازمان به اهدافش تجویز می‌کند. درواقع جذابیت آن به‌عنوان یک چهارچوب، انعطاف‌پذیری آن برای وحدت مفاهیم مدیریتی، روانشناسی، جامعه‌شناسی و رفتار سازمانی است تا یک راه‌حل مبتنی بر اهداف سازمان پیدا کند.

 

چارچوب کوچینگ سازمانی بر ۴ اصل کلیدی ساخته‌شده است.

  • سازمان یک چشم‌انداز و استراتژی دارد که توسط ذینفعان ایجادشده است و به همه افراد داخل سازمان مربوط است.
  • سازمان بهره‌وری مؤثر خود را از طریق کارکنان و کسب‌وکار خود افزایش می‌دهد و این کار را از طریق طرح برنامه‌ریزی هدفمند عملیاتی با هر بخش از کسب‌وکار و همسو با استراتژی‌های سازمانی انجام می‌دهد.
  • سازمان داری بنچ مارک‌های مشخص عملکردی است که برای هر شخص در کسب‌وکار وجود درد، قابل‌سنجش است و به‌طور منظم گزارش می‌شود.
  • سازمان دارای چارچوب پاسخگویی است که باعث می‌شود همه برای موفقیت کسب‌وکار از طریق شاخص‌های کلیدی عملکرد که به‌طور منظم بررسی و آموزش داده می‌شود، پاسخگو باشند.

 

 

چیزی که در کوچینگ سازمانی قابل‌توجه است این است که فراتر از درست غلط چیزها، فرهنگی را در سازمان ترویج می‌دهد که افراد سازمان به‌طور مدام در حال یادگیری و توسعه خود باشند و آن‌ها را توانمند کند تا خودشان بر اساس معیارها و ارزش‌های سازمان بهترین تصمیم‌ها را بگیرند.

 

کوچینگ سازمانی نیازمند رهبری است که مایل باشد با دیگران در مورد اهداف، برنامه‌ها و سیاست‌های خود صحبت کند و نظرات آن‌ها را هم جویا شود.

 

کوچینگ یکی از اولین قدم‌های بهبود عملکرد کارکنان در یک سازمان محسوب می‌شود.

 

کوچینگ باعث افزایش مشارکت کارکنان می‌شود. با افزایش مشارکت افراد بیشتر احتمال دارد مسئولیت کار خود را به عهده بگیرند و بخش مولدتری برای سازمان باشند. این به افزایش بهره‌وری سازمان کمک می‌کند.

کوچینگ کمک می‌کند کارکنان توانمند خود را بشناسید و قدم‌هایی در راه توسعه آن‌ها بردارید. این کارکنان توانمند باید برای توسعه رهبری موردتوجه قرار بگیرند. این به سازمان کمک می‌کند متوجه شود چه کسی می‌تواند جانشین فردی دیگر شود.

کوچینگ باعث افزایش کارایی و کمک به تقویت عملکرد فردی و تیمی می‌شود.

کوچینگ باعث شناسایی فرصت‌های توسعه افراد می‌شود. کوچینگ سازمانی کمک می‌کند تا شما تصویر بزرگ‌تری ازآنچه سازمان نیاز دارد تا موفق شود داشته باشید و کل تیم‌هایتان را به آن سمت حرکت دهید.

کوچینگ باعث افزایش تعهد سازمانی می‌شود. نیروی کار امروزه روی توسعه حرفه‌ای خودش سرمایه‌گذاری می‌کند و همین انتظار را از سازمان خود نیز دارد. با اجرای یک برنامه کوچینگ سازمانی، نشان می‌دهید که به اهداف شغلی و فردی افراد اهمیت می‌دهید و این حتی می‌تواند در زمان استخدام هم برای سازمان شما یک مزیت رقابتی باشد.

 

 

کوچینگ در سازمان متمرکز بر کمک به یادگیری دیگران به‌جای دستور دادن و کنترل کردن است. تحریک فکر کردن به‌جای ارائه مستقیم راه‌حل و پاسخگویی و متعهد نگه‌داشتن افراد.

 

وقتی سازمان شما به دنبال توسعه افراد برای مهارت‌ها و نقش‌های خاصی است

وقتی ک سازمان شما کارکنان با استعدادی دارد که مطابق انتظارات عمل نمی‌کنند

هنگامی‌که سازمان یک سیستم یا برنامه جدید را معرفی می‌کند

وقتی‌که رهبر سازمان نیاز به یک مهارت جدید برای مسئولیت‌های جدیدش دارد

کوچینگ می‌تواند به‌خوبی به شما کمک کند.

 

 

در دنیای امروز، کوچینگ به‌عنوان فعالیت حمات کننده پیشرفت فردی و اثربخشی سازمانی پذیرفته‌شده است و اکثر سازمان‌ها تمایل دارند در جهت آموزش کوچینگ به مدیران، سرمایه‌گذاری کنند؛ به‌ویژه مدیرانی که کار آنان دارای اهمیت است، زیرا کوچینگ اثربخش، تأثیر بسزایی بر عملکرد سازمانی دارد

 


آموزش کوچینگ سازمانی
بیزینس کوچینگ همدان
آموزش سیستم سازی در همدان
طراحی سایت در همدان


سایت اصلی : آکادمی مهراز


موضوعات:
[ بازدید : 54 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : 1 2 3 4 5 6 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به آکادمی مهراز است. | قدرت گرفته از Blogtez.com|