تبلیغات متنی
چاپ پرچم
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
Hookah Shisha Tobacco
مربی سگ
خرید از چین
لوازم یدکی ال ۹۰
گاوصندوق
Barabas Ropa de hombre
مبلمان اداری کلاسیک
گاوصندوق
مبلمان اداری کلاسیک
لوازم تاتو
فروشگاه مکمل های غذایی
مبلمان اداری کلاسیک
میز اداری مدرن
سیسیکم
گاوصندوق خانگی
میز مدیریتی سلطنتی
نردبان خانگی
تور ترکیه
صندلی نیلپر
تورآنتالیا
خرید ملک در ترکیه
صندلی اداری گلدسیت
قیمت لوله استیل
میز اداری مدرن
تجهیز صنعت
مزایای کوچینگ سازمانی چیست؟

مزایای کوچینگ سازمانی چیست؟

پنجشنبه 4 دی 1399
21:26
علی اعتمادی فر

کوچینگ سازمانی چیست و چه ارزشی برای کسب‌و‌کارتان ایجاد می‌کند؟

کوچینگ یک ابزار قدرتمند برای رهبران و سازمان‌ها است که به لطف آن می‌توان رشد و پیشرفت افراد را در زمینه‌های مختلف رقم زد.
کوچینگ امروزه رشد بسیار بالایی دارد و مزایای ارزش های زیادی به سازمان اضافه میکند؛

۸۰ درصد افراد اذعان داشتند که کوچینگ اعتماد‌به‌نفس‌ آنها را افزایش داده است. بیش از ۷۰ درصد افراد رشد و پیشرفت عملکرد کاری را از نتایج کوچینگ می‌دانند.

کوچینگ سازمانی بستر بسیار ارزشمندی برای توسعه فردی مهیا می‌کند. مدیران گاهی اوقات با کارمندانی مواجه می‌شوند که از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند. قدیمی‌ترین رویکرد ممکن در مواجهه با چنین افرادی فرستادن آن‌ها به دوره‌ها و کارگاه‌های افزایش اعتماد‌به‌نفس است.
افرادی که در چنین دوره‌هایی شرکت می‌کنند استراتژی جدیدی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران می‌آموزند اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

متأسفانه این دوره‌ها تأثیر ماندگاری زیادی ندارد. شاید رفتارهای فرد به ظاهر تغییر کند اما باید نحوه نگرش و تفکر او نیز متحول شود. اینجاست که کوچینگ سازمانی تأثیر و کارآیی خود را نشان می‌دهد. مدیران نباید تأثیر کوچینگ را بر روی افراد و کسب و کارها دست کم بگیرند، باید رویکرد کاری خود را تغییر دهند.

به عنوان مثال وقتی اعتماد به نفس را در کارکنان افزایش می‌دهید، آن‌ها بیشتر برای کارشان مایه می‌گذارند، شاهد رشد و پیشرفت مثبت سازمان و کارکنان و دلبستگی و تعهد بیشتر کارکنان به سازمان خواهیم بود.

تفاوت کوچینگ درون و برون سازمانی

روابط کوچینگی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد؛ کوچ برون سازمانی عضوی از سازمان یا ساختار مدیریتی سازمان به شمار نمی‌رود. کوچ درون سازمانی یا مدیر در نقش کوچ در واقع مدیر یا رهبری است که برای اعضای تیمش نقش یک کوچ را ایفا می‌کند.

روش کاری این دو متفاوت از یکدیگر می‌باشد اما در کل می‌توان وجوه اشتراک متعددی برایشان در نظر گرفت.

 • در یک رابطه کوچینگی برون سازمانی؛

کوچ هیچ تخصصی در زمینه موضوع فعالیت سازمان ندارد و نتایج حاصل از تصمیم‌گیری‌های سازمان برای او هیچ منفعتی در پی نخواهد داشت. به علاوه از فردی که قرار است کوچ شود، هیچ پیش‌زمینه ذهنی‌ای ندارد؛ به احتمال قوی کوچ فرد را نمی‌شناسد و هیچ ایده‌ای از کیفیت عملکرد فرد در محیط کار ندارد.

 • در یک رابطه کوچینگی درون سازمانی؛

کوچ می‌تواند از کیفیت و نحوه تصمیم‌گیری‌ها بسیار نفع ببرد، به علاوه کوچ در زمینه موضوع فعالیت سازمان اطلاعات و تخصص قابل توجهی دارد. در ضمن کوچ فردی را که قرار است کوچ شود، خیلی خوب می‌شناسد؛ به احتمال زیاد برای مدت زمان مشخصی مسئولیت مدیریت آن‌ها را به عهده داشته و می‌داند کوچینگ چه نتایجی را برای او در پی خواهد داشت که این نتایج الزاماً نباید مثبت باشند.

در نتیجه کوچ درون سازمانی باید بر روی موضوعات متعددی کار کند که ممکن است کوچ برون سازمانی با آن‌ها سر و کار نداشته باشد؛

 • باید ایده‌هایی را که درباره فرد و کارآیی او در ذهن دارد، کنار بگذارد. باید بکوشد تا بر روی فرآیند کوچینگ تمرکز کند و از این طریق فرد را بشناسد.
 • باید تخصص و مهارت خود را در زمینه موضوع فعالیت شرکت کنار بگذارد و به فرد کمک کند تا راهکارهای منحصر به خودش را بیابد. بهتر است اظهار نظر نکند و فقط سؤالاتی با پایان باز بپرسد. (بنابراین نباید گفت؛ تا حالا به این فکر کرده‌اید که راهکار x را انجام دهید؟)
 • نباید از همان ابتدا به سراغ راهکار بروید، باید به فرد کمک کنید تا به شیوه خودش مشکل را بررسی کند. برای این منظور می‌توانید در مورد ماهیت مشکل پرسش‌هایی مطرح کنید یا از او بخواهید درباره یک راهکار احتمالی فکر کند.
 • این که بدانید فرد چه نیتی در سر دارد، قرار است فرآیند و موضوع کوچینگ به چه نحو باشد، دیگر به بیراهه نمی‌روید.

 

یکی از سریع ترین راه های توسعه منابع انسانی و رشد کسب و کار کوچینگ سازمانی است.

کوچینگ سازمانی با بیزینس کوچینگ چه تفاوت های دارد؟

یک بزینس کوچ بیشتر روی تجزیه و تحلیل کسب و کار و توسعه بخش های مالی و خروجی مجموعه می پردازد در حالیکه کوچ سازمانی علاوه بر این موارد بر سلامت کلی یک تجارت و میزان تطابق آن با دیدگاه مردم در جامعه تمرکز دارد.

بگذارید با یک مثال توضیح بدهم: من کوچینگ سازمانی رو به آب تشبیه میکنم. زمانی که آب صاف و زلال باشد درون آن بخوبی قابل مشاهده است و هر اجزای اضافه و مانعی باشد براحتی میتوانید آن را کنار بزنید اما زمانی که آب کثیف و کدر باشددیدن داخل آن ممکن نیست و این داستان بسیاری از سازمان هاست.

افراد از درون سازمان همه چیز را با نقطه نظرات خود میبینند و گاها این دیدگاه ها با واقعیت بیرونی مغایر است. کوچ سازمانی فرصت ها و موانع سازمان شما را شناسایی و پتانسل های موجود آن را حل میکند.

رابطه کوچینگ سازمانی و افزایش عملکرد سازمان‌ها

 • کوچینگ سازمانی توانایی‌های فردی را تقویت کرده و آن‌ها را مسئولیت‌پذیر بار می‌آورد.
 • دل‌مشغولی و تعهد کارکنان را افزایش می‌دهد.
 • عملکرد فردی را بهبود می‌بخشد.
 • کمک می‌کند تا فرد پتانسیل‌های خود را شناخته و گسترش دهد.
 • کوچینگ کمک می‌کند تا افراد و سازمان‌ها نقاط قوت و توانایی‌های خود را بشناسند و فرصت بیشتری برای رشد و پیشرفت کردن داشته باشند.
 • کوچینگ به افراد انگیزه می‌دهد و توانایی‌هایشان را بیشتر می‌کند.
 • کوچینگ بیانگر آن است که سازمان برای منابع انسانی خود ارزش و اهمیت قائل است.

تاریخچه کوچینگ در سازمان‌ها و کسب‌و‌کارها به روایت تحقیقات دانشگاهی

در چند سال اخیر مطالعات بسیاری با موضوع کوچینگ صورت گرفته و تمامی آن‌ها به وضوح کارآیی، ارزش و تأثیر کوچینگ را بر حوزه‌های مختلف مشخص می‌کنند. مقالات بسیاری در باب معرفی کوچینگ، مزایای کوچینگ در کوچینگ رهبری، کوچینگ سلامت و تندرستی و روانشناسی مثبت و… نوشته شده است.

در دهه ۹۰ میلادی شرکت مک کینزی اعلام کرد که شرکت‌ها برای به موفقیت رسیدن می‌بایست در نبرد بر سر جذب استعدادها به پیروزی برسند. از آن زمان تا‌کنون این باور اشتباه در جامعه شکل گرفته که داشتن استعداد به منزله بهره‌وری بالا است، به همین خاطر است که در پیدا کردن و به خدمت گرفتن افراد با استعداد وسواس زیادی به خرج می‌دهیم.

امروزه برندهای برتر دنیا فردی را مسئول یافتن، استخدام و مدیریت چنین افرادی می‌کنند. بسیاری از دولت‌ها نیز به راهکارهای مبنی بر استعدادهای فردی روی آورده‌اند. چین، کره جنوبی و سنگاپور در کشور خود استراتژی‌های استعدادیابی ملی راه انداخته‌اند تا عملکرد خود را به حداکثر رسانده و رقابت را به نفع خود تمام کنند.

مشکل اینجا است که چنین رویکردی به ندرت نتیجه‌بخش خواهد بود. از سوی دیگر این رویکرد هزینه‌های گزافی را در پی خواهد داشت، چرا که افراد با استعداد دستمزد و مزایای بسیار بالایی از سازمان‌ها طلب می‌کنند و متعاقباً انتظارات مدیران از چنین افرادی واقع‌بینانه نیست.

این تصور اشتباه است که وجود یک فرد بسیار با استعداد در تیم می‌تواند دیگران را تحت‌تأثیر قرار داده و عملکرد تیم را بهبود ببخشد، چون در چنین شرایطی نوعی آزردگی‌خاطر و بیگانگی میان اعضای تیم موج می‌زند. هیچ فردیتی نمی‌تواند عملکردی بهتر از یک تیم خوب و کارآمد داشته باشد.

تحقیقات علمی برای میزان بهره‌وری کوچینگ

ویلیام مویر بیولوژیست دانشگاه پرود آریزونا است که مرغ‌ها را به عنوان سوژه مطالعاتی خود انتخاب کرد تا ببیند چگونه می‌تواند بهره‌وری مرغ‌ها را افزایش داده و باعث شود بیشتر تخم بگذارند. مرغ‌ها به مانند انسان‌ها موجوداتی اجتماعی بوده و به صورت دسته جمعی زندگی می‌کنند.

مویر یک گله مرغ با سطح بهره‌وری متوسط انتخاب کرد و آن‌ها را برای ۶ نسل به حال خود رها کرد، این گله را به عنوان شاخص کنترل در نظر گرفت. یک گله دیگر شامل مرغ‌هایی با بیشترین بهره‌وری (میزان تخم گذاری) جدا کرد تا یک گله بسیار عالی و درجه یک داشته باشد. به عبارت دیگر بهترین مرغ‌ها را برای تولید نسل و زاد و ولد انتخاب کرد.

بعد از ۶ نسل به سراغ گله مرغ‌هایی رفت که سطح بهره‌وری آن‌ها در حد متوسط بود. طبق مشاهدات این مرغ‌ها بسیار خوب گوشت آورده بودند، پرهایشان پرپشت بود و بهره‌وری‌شان به طور شگفت‌انگیزی بهبود یافته بود.

وقتی به سراغ گله مرغ‌های درجه یک رفت، دید که تنها ۳ مرغ زنده مانده‌اند. این سه مرغ به مرغ‌های دیگر نوک زده و تمامشان را به هلاکت رسانده بودند. حتی آن سه بسیار عالی و درجه یک هم نتوانسته بودند به اندازه آن گله سالم و پر گوشت سطح متوسط تخم بگذارند.

می‌توان چنین نتیجه گرفت که مرغ‌هایی که بهره‌وری بسیار بالایی داشتند، برای رسیدن به این سطح از بهره‌وری سایر مرغ‌ها را تحت فشار گذاشته و بهره‌وری آن‌ها را کاهش داده بودند. شاید بتوان نتایج کار تحقیقاتی مویر در مورد استخدام افراد با استعداد هم مصداق داشته باشد. چنین رویکردی نمی‌تواند مؤثر واقع شود.


آموزش کوچینگ سازمانی همدان
بیزینس کوچینگ در همدان

طراحی سایت در همدان


سایت اصلی : آکادمی مهراز


موضوعات:
[ بازدید : 55 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : 1 2 3 4 5 6 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به آکادمی مهراز است. | قدرت گرفته از Blogtez.com|